Miller Holding’in Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki inşaat ve rehabilitasyon projesine onay

Sercan ÇELİKBAŞ

Miller Holding çatısı altında faaliyet gösteren Milvest, yeni N’djili Uluslararası Havalimanı’nın inşaatı ve rehabilitasyonu için Demokratik Kongo Cumhuriyeti yetkililerinden onay aldı.

Türk Milvest firmasına emanet edilen yeni N’djili uluslararası havalimanı inşaat projesi planının Kongolu yetkililer tarafından onaylanmasıyla önemli bir dönüm noktası geride kaldı. Proje, aralarında Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Félix Tshisekedi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jean-Pierre Bemba, Hava Kuvvetleri, Cumhuriyet Muhafızları, Askeri İstihbarat Teşkilatı’nın da bulunduğu farklı güvenlik servislerinin onayını aldı.

Türk şirketi, bu yeni havalimanı altyapısının inşası için iki yıl içinde 1,2 milyar ABD doları tutarında devasa bir yatırım planlıyor. Yeni havalimanı ve ona bağlı yapılar 800 bin metrekarelik bir alanı, havalimanını ve kargo alanını ise yaklaşık 100 bin metrekareyi kapsayacak.

Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanı Marc Ekila Likombio da çalışmaların yakında başlayacağını doğruladı ve tüm ön koşulların artık yüzde 95 oranında karşılandığını vurguladı. Bu anlamda Marc Ekila, Milvest yöneticileri eşliğinde yakın zamanda sahaya yaptığı inceleme ziyareti sırasında projenin gidişatından duyduğu memnuniyeti paylaştı. Ayrıca çalışmanın başlatılmasını bizzat Devlet Başkanı Félix’in denetleyeceğini de söyledi.

Milvest Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Mildon, proje hakkında geçen sene şunları dile getirmişti:

“N’djili Uluslararası Havalimanı Projesi 7 aydır üzerinde çalıştığımız bir proje. Biz bu projeyi gerçekleştirip zamanı gelince Devlete vereceğiz. Tüm Afrika’nın görüp konuşacağı bir havalimanı olacak”

Projenin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki altyapıyı modernleştirme ve geliştirmeyi amaçladığı belirtildi. Uluslararası standartlara göre yenilenecek ve geliştirilecek N’djili Uluslararası Havalimanı, ülkenin havalimanı kapasitelerinin güçlendirilmesine ve hava taşımacılığı sektörünün canlanmasına katkıda bulunacağı aktarıldı.

ARALIKTA FİNANS MERKEZİ ŞİMDİ HAVALİMANI

Türk şirketi Milvest, 19 Aralık’ta Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin yeni bir finans merkezi Centre Financier de Kinshasa projesini bitirdi. Centre Financier de Kinshasa’nın açılışına Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Félix Tshisekedi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Sama Lukonde, Sao Tome Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Patrice Emery Trovoada, Devlet Bakanı Aimé Boji Sangara, Maliye Bakanı Nicolas Kazadi ve Türk inşaat şirketi Milvest’in CEO’su Turhan Mildon katıldı. Finans merkezinde Kongo Maliye ve Bütçe Bakanlıkları, 3.000 kişilik bir konferans merkezi, 20 katlı beş yönetim kulesi ve beş yıldızlı, 240 odalı bir otel yer alıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x